نام کتاب: حرفه مددکاری اجتماعی از دیدگاهی جامع

تألیف: لوئیز جانسون

ترجمه: محمد حسین بازرگانی

نوبت چاپ: چهارم/۱۳۹۰

تعداد صفحات: ۶۲۳

ناشر : انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی

حرفه مددکاری اجتماعی0001

جناب آقای دکتر محمد حسین بازرگانی مترجم این کتاب که خود بیش از ۳۰ سال سابقه تحقیق و تدریس در حوزه مددکاری دارند دلیل انتخاب این اثر جهت ترجمه را جامع نگری کتاب دانسته اند و اضافه نمودند که نویسنده ( لوئیز جانسون ) توانسته کلیه ی مواردی را که در حرفه مددکاری به ویژه در حوزه مددکاری فردی مطمح نظر است به طور کامل و روشن در ۱۶ فصل کتاب بیاورد. مترجم و نویسنده استفاده از کتاب را برای تمامی مددکاران اجتماعی اعم از دانشجویان و یا فارغ التحصیلان مددکاری، روانشناسی، مشاوره، پزشکی و سایر رشته های دانشگاهی و علاقه مندان که با انسان ها و روابط انسانی سر و کار دارند لازم و مفید می دانند. نویسنده کتاب در مقدمه، این کتاب را از دیدگاه کلی و عمومی تلفیقی از شناخت تاریخی و متداول و نیز تسلسل پیشرفته منطقی برای آموزش و یادگیری حرفه مددکاری اجتماعی و به عنوان یک کتاب درسی معرفی می کند.

مؤلف تاکید می کند که این کتاب هیچ الگو یا دیدگاهی از مددکاری اجتماعی را ارایه نمی کند بلکه تمام دیدگاه ها و منابع گوناگون را به صورت یک واحد به هم پیوسته و مرتبط در می آورد.

پرداخت به مسائل مربوط به گروه های اقلیت و زنان، توجه به جنبه های تاریخی همانند جنبه های معاصر، استفاده از زبان تخصصی، بهره گیری از مثال های متعدد و استفاده از جدول و نمودار برای سازماندهی اطلاعات و درک بیشتر از دیگر ویژگی های این اثر که حاصل بیش از ۲۰ سال تجارب آموزشی نویسنده است، عنوان شده است.

مطالب کتاب در قالب ۳ بخش و ۱۶ فصل تنظیم و تدوین شده است.

بخش اول با عنوان دیدگاه های حرفه مددکاری اجتماعی که فصول ۱ تا ۵ را در برمی گیرد به ارایه ۵ دیدگاه یا نگرش حرفه ای و مرجع به مددکاری اجتماعی می پردازد. هر دیدگاه در یک فصل تبیین و عناوین آن ها عبارتند از:

  • مددکاری اجتماعی به عنوان پاسخی به “نیاز / نگرانی”
  • مددکاری اجتماعی به عنوان یک حرفه ی در حال رشد
  • مددکاری اجتماعی به عنوان آمیزه ای خلاق از دانش، ارزش ها و مهارت ها
  • مددکاری اجتماعی به عنوان فرآیند حل مشکل
  • مددکاری اجتماعی به عنوان مداخله ای در مراوده های بشری

بخش دوم پیرامون اعمال متقابل و اجزاء تشکیل دهنده روند اعمال متقابل مددکار و مددجو می باشد و فصل های ۶ تا ۱۰ کتاب را شامل می شود. فصل ۶ در مورد مددکار و ۵ مفهوم مرتبط با آن بحث می کند. مددجو و ۳ مفهوم آن در فصل ۷ بررسی شده است. اعمال متقابل بین یک مددکار و مددجو با در در نظر گرفتن یک نظام عملی یک به یک از مطالب فصل ۸ می باشد. فصل ۹ با عنوان اعمال متقابل چند فردی، روابط مددکار یا مددجوی چند فردی را تبیین می کند. این مسئله زمانی صورت می پذیرد که مددجو یک خانواده، یک گروه کوچک، یک موسسه یا نظام اجتماعی است. محیطی که در آن اعمال متقابل اتفاق می افتد در فصل ۱۰ ارایه می شود. محیط شامل اجتماعی است که مددجو از آن بر می خیزد و جامعه ای که در آن خدمات ارایه می شود.

بخش سوم کتاب با عنوان روند مددکاری اجتماعی به بررسی روند ارایه خدمات و یا به عبارت دیگر روند کار مددجو و مددکار در تأمین نیاز و حل مشکلات با استفاده از دانش، ارزش ها و مهارت می پردازد. این روند شامل ارزیابی، طرح ریزی، عمل و اتمام کار است که در فصل های پایانی کتاب (فصول ۱۱ تا ۱۶) تبیین شده است.

محمد خلیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *