نام کتاب: مددکاری اجتماعی در قرن ۲۱ (رفاه اجتماعی، مسایل اجتماعی و حرفه مددکاری اجتماعی)

نویسنده: مورلی گلیکن

ترجمه: عباسعلی یزدانی، الهام محمدی

ویراستار: فریده همتی

سال انتشار: ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۴۹۶

ناشر : جامعه شناسان

مددکاری اجتماعی در قرن 21

نویسنده کتاب پرفسور مورلی گلیکن استاد با تجربه مددکاری اجتماعی در دانشگاه آریزونا موضوع کتاب را درباره انگیزه های کمک کردن و حرفه مددکاری اجتماعی می داند. مؤلف با این باور که کمک به دیگران شرافتمندانه ترین کار در زندگی است و با هدف معرفی بیشتر مددکاری اجتماعی و شناخت خوانندگان کتاب را تألیف نموده است. پرفسور مورلی گلیکن در مقدمه ای که برای خوانندگان ایرانی کتاب نگاشته است به انتخاب بهترین راه کمک به مردم با ملاحظه جنبه های مختلف یک موضوع و سپس انتخاب دیدگاهی عقلانی با بهترین کارآیی اشاره می کند که در کتاب مطرح شده است.

نویسنده با نگرش خوش بینانه و مثبت نگرانه در یاری رسانی و اعتقاد به باورهای مذهبی، فرهنگ و خانواده کتاب را به زیور طبع آراسته است.

مترجمان، توصیف و تحلیل مسائل مختلف اجتماعی با نقدی منصفانه و عالمانه و تلاش برای معرفی حوزه های متنوع ورود مددکاران اجتماعی را از ویژگی ها و نکات برجسته این اثر دانسته اند. محتوای کتاب در سه بخش به شرح زیر توسط مترجمان دسته بندی شده است که از نظر می گذرد:

” در بخش اول طبیعتاً بنیان های نظری حرفه های یاورانه مورد بحث قرار می گیرند. …

این بخش از نظر برجسته ساختن اهمیت ارتباط وجوه عملیاتی و نظری حرفه ی مددکاری اجتماعی کار ارزشمندی به حساب می آید. …

در بخش دوم این اثر، حوزه های بارز مددکاران اجتماعی به منصه توصیف درآمده اند. یکی از عناصر تمایز بخش توسعه یافتگی در جوامع مختلف، همانا تخصص محور بودن مشاغل و حرفه هاست. …

نویسنده کتاب حاضر، با بیان مسئله های متنوعی که مددکاران اجتماعی با آنها مواجه خواهند شد کوشیده است به خوانندگانش کمک کند تا مشکلاتی را که با آنها کار می کنند ساده تر مقوله بندی کنند و یاد آور می شود برای هر مقوله خاص مشکل، تخصص مرتبطی کسب کرد. …

بخش سوم و در واقع بخش برجسته این اثر، معرفی حوزه هایی است که مددکاران اجتماعی کشورمان کمتر به آنها اندیشیده یا پرداخته اند. این بخش، حاوی مقولاتی همچون مددکاری اجتماعی بین المللی، مددکاری اجتماعی در جامعه سالم یا موضوع چالش برانگیز عدالت اجتماعی است. … ”

محمد خلیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *