نام کتاب: فرهنگ وقف؛ مفاهیم بنیادین فرهنگ اسلامی

تألیف: دکتر حسن بشیر

سال انتشار: ۱۳۹۳

تعداد صفحات: ۳۲۶

ناشر : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

فرهنگ وقف-مفاهیم بنیادین فرهنگ اسلامی

 

مؤلف در مقدمه کتاب آورده است:

“… در این کتاب تلاش شده است که وقف به عنوان یک حوزه ی مهم علمی از منظر اسلامی و سایر علوم مختلف اجتماعی به ویژه ارتباطی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. …

فصل اول با عنوان معناشناسی، تحولات گفتمانی و تبیین ارتباطی وقف … تعاریف لغوی و اصطلاحی و نیز معنای وقف در ادیان دیگر مورد بحث قرار گرفته اند. همچنین با توجه به این که وقف، خود یک رسانه است، برای شناخت هر چه بیشتر آن، معنای رسانه، ابعاد رسانه و شیوه تعامل رسانه با وقف بررسی شده است.

فصل دوم، با عنوان وقف به مثابه رسانه، وقف را به عنوان یک رسانه تمام عیار در نظر گرفته و کارکردهای آن را بررسی کرده است. یکی از مسائل مهم مورد مطالعه در این زمینه، همگرایی میان رسانه و وقف برای انتقال پیام بوده است. به همین دلیل عوامل مؤثر در ارتباط رسانه ای وقف، به طور ویژه بررسی و عناصر آن مشخص شده است.

فصل سوم، با عنوان جایگاه وقف در فرهنگ اسلامی، به جایگاه وقف در فرهنگ اسلامی به ویژه در آیات و روایات می پردازد. …

فصل چهارم، با عنوان کارکردهای حقوقی، اقتصادی و اجتماعی وقف … در این فصل سعی شده است که به سه حوزه حقوقی، اقتصادی و اجتماعی وقف از منظرهای مختلف با نگاه تحلیلی پرداخته شود.

فصل پنجم، به کارکردهای فرهنگی و ارتباطی وقف پرداخته است. …

فصل ششم، کارکردهای آموزشی، علمی و هنری وقف را بررسی کرده است. …

فصل هفتم، با عنوان وقف و واقفان؛ مطالعات موردی، در تلاش بوده است تا برخی از موقوفات و کارکردهای آن و وقف نامه ها را به عنوان مطالعات موردی بررسی کند. …

فصل هشتم، با عنوان آسیب شناسی وقف … در این فصل به دو رویکرد مهم آسیب شناسی وقف یعنی آسیب شناسی ایجابی و آسیب شناسی سلبی پرداخته شده است.

در بخش نتیجه گیری، مهم ترین دست آوردهای کتاب در حوزه وقف جمع بندی شده است. …”

محمد خلیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *