نام کتاب: فرایند شناسی خیر

نویسنده: احمدرضا اخوت

سال انتشار:۱۳۹۴

تعداد صفحات: ۳۴۷

ناشر : انتشارات قرآن و اهل بیت نبوت علیهم السلام

 

فرایند شناسی خیر

در مقدمه کتاب می خوانیم:

“این کلمه طیبه (خیر) که بنا به فرمایش خداوند در قرآن اصل آن ثابت و فرع آن در آسمان است و هر آن میوه های خوردنی دارد، هم به عنوان مقدمه هدایت و هم لازمه آن و هم نتیجه و نهایت هدایت است. بر این اساس هیچ هدایتی در حوزه انسان تعریف نمی شود مگر آنکه با کلمه خیر در شروع، ادامه و نهایت گره خورده است”

نویسنده در این کتاب موضوع خیر را به عنوان مرتبه ای از رشد انسان مورد بررسی قرار داده است. بررسی ۱۵۲ آیه قرآن که واژه خیر در آن استفاده شده و نکات اختصاصی مرتبط با واژه خیر و ارایه ویژگی های خیر در قرآن

و در ادامه با لحاظ ویژگی های یاد شده واژه خیر چنین تعریف می شود:

“خیر به معنای امری تفصیل یافته است که به نسبت سایر امور دارای ترجیح عقلی است و پس از تعیین (با معیارهای عقلی)، گزیده شده و به مقام تحقق نایل می آید.”

ساختار خیر بر اساس مؤلفه ها و کلمات مقابل آن(شر، ضر، سوء، فتنه)، برخی از وجوه خیر در روایات اهل بیت علیهم السلام، ارتباط ساختار خیر با ساختار وجودی انسان و با مراحل بلوغ و مراتب رشد در بخش فاتحه کتاب بررسی شده است.

تفصیل، ترجیح، تعیین، گزینش و تحقق که در تعریف واژه خیر از آنها استفاده شده است عناوین تشکیل دهنده ی ۵ فصل کتاب فرایند شناسی خیر است که معنا و مفهوم، ضرورت ها، شیوه ها و مراحل، ارتباط ها، ملاک ها، انواع، عوامل موثر، مراتب و… عناوین در فصول کتاب تبیین شده است.

تقسیم دوره های رشد زندگی انسان بر اساس خیر به ۵ دوره از مطالب پایانی کتاب می باشد.

محمد خلیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *