نام کتاب: همیشه جاری زیر عنوان: مروری اجمالی بر جایگاه وقف و مؤسسه های خیریه
نویسنده: نادر ریاحی سامانی ناشر: مهرستان
نوبت چاپ: اول شمارگان: 1000 جلد
تعداد صفحه:86 قیمت: 25000 تومان
چکیده کتاب:

نهاد وقف طی قرن‏های متمادی پیشران تحولات درخورتوجهی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در کشورمان و در کشورهای اسلامی بوده ‏است. وقف به‌عنوان یکی از سنت‌های ریشه‌دار دینی، جایگاهی ویژه در فرهنگ اسلامی دارد. در مانایی و زایایی این نهاد ارزشمند، سرمایۀ اجتماعی رکن مهمی به شمار می‌آید. با این حال تحولات چشمگیر زمانۀ ما، انطباق و روزآمدسازی نهاد وقف با واقعیات و نیازهای جدید را ضروری می‌سازد.

در سایۀ پیچیده‌ترشدن مسائل جوامع و ناکافی‌بودن ظرفیت دولت‌ها و نیز تمایل به عمل جمعی و کسب هویت از این مسیر،  گرایش به مشارکت، بسترساز رشد سازمان‌های مردم‌نهاد در دو قرن اخیر بوده است. در جوامع مختلف، به موسسه‌های خیریه نیز به‌عنوان یکی از انواع این سازمان‌ها، توجه و از آن‌ها استقبال شده ‌است.

بسیاری از علاقه‌مندان به انجام عمل خیر، به‌دنبال یافتن راهی‌‌اند تا ضمن اطمینان‌یافتن از ماندگاری آن، با محدود‌شدن اختیارات خود مواجه نشوند. انتخاب هر یک از دو مسیر وقف و ایجاد موسسۀ خیریه، اقتضائات متفاوتی در این زمینه دارد؛ لذا تبیین هر یک از این دو مسیر و الزامات و پیامدهای آن‌ها، می‌تواند در حل این مشکل راهگشا باشد. در این نوشتار در پی آن برآمدیم تا ضمن تبیین دو مسیر پیش‌گفته، راهکاری تلفیقی از جمع میان آن دو ارائه دهیم؛ به امید آنکه گامی هر چند کوچک در مسیر اعتلای عرصۀ امور خیریه در کشور باشد.

جهت دانلود فهرست کتاب اینجا کلیک نمایید
مرکز پخش ۰۹۳۷۰۰۱۲۹۰۰ – ۳۲۳۶۸۷۵۵-۰۳۱

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *